Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήλθατε στο Forum ΤΕΙ Χαλκίδας
Προχωρήστε σε είσοδο αν ήδη είστε μέλος ή σε δημιουργία λογαριασμού για να μπορέσετε να δείτε το περιεχόμενο των θεματικών ενοτήτων του Forum, καθώς και να πάρετε μέρος στις συζητήσεις, να επικοινωνήσετε με άλλα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων και να διαχειριστείτε το προφίλ σας. Εάν έχετε ήδη λογαριασμό, κάνετε είσοδο από εδώ - αλλιώς δημιουργήστε λογαριασμό σήμερα δωρεάν!

ΔΙΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις στο θέμα

#1 iri

iri

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 92 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 06 March 2012 - 10:55 PM

Η διπλή εξεταστική καταργείται εντελώς ή μόνο γι'αυτό το εξάμηνο;Σε άλλες σχολές δίνουν κανονικά διπλή!Καταργούν τη διπλή και δεν μας περνάνε κιόλας!!Μόνο εδώ γίνονται αυτά!Τα κόμματα τι κάνουν επιτέλους;

#2 dimi7RiS

dimi7RiS

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 89 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 06 March 2012 - 11:14 PM

Η διπλή εξεταστική καταργείται εντελώς ή μόνο γι'αυτό το εξάμηνο;Σε άλλες σχολές δίνουν κανονικά διπλή!Καταργούν τη διπλή και δεν μας περνάνε κιόλας!!Μόνο εδώ γίνονται αυτά!Τα κόμματα τι κάνουν επιτέλους;

δεν υποχρεούνται να σε περασουν...!
Τωρα πια υπαρχουν τα μονα ζυγα εξαμηνα αααρα οτι παραδίδεται θα εξεταζεται!(λογικο)
το μονο ''καλο'' ειναι που εχουν σπασει οι αλυσίδες!
Αυτη πια ειναι η πραγματικοτητα!
Δημοσίευση Εικόνας

#3 iri

iri

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 92 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 12:25 AM

Δεν νομίζω ότι ένα μάθημα μόνο που έχει μείνει κρίνει αν αξίζω το πτυχίο τη στιγμή που τα πέρασα όλα και έχω κάνει πρακτική κ πτυχιακή!Ένα μάθημα παλούκι που σε κόβουν με 3,5....ναι θα έπρεπε να μας περνάνε!

#4 stavros1989

stavros1989

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 145 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 08:20 AM

παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα... εγω εκανα την βλακια και περναγα ολα τα ευκολα και τωρα βρισκομαι 8ο εξαμηνο να χρωσταω ολα τα τερατα...(στοιχεια 1 και 2 θεωριες και εργαστηρια, μαθηματικα 2, σχεδιο 2,ποιοτικος θεωρεια, διοικηση παραγωγης θεωρια, μεταδοση θερμοτητας, Α.Π.Ε. 2 κ.α.) και τωρα αμα τα χανω τα δινω μετα απο 1 χρονο....με μονο μια εξεταστικη για το χειμερινο...

παιδια εγω σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω την σχολη. δεν γινεται να τα καταφερω ετσι... :cry:

#5 dimi7RiS

dimi7RiS

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 89 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 09:49 AM

Δεν νομίζω ότι ένα μάθημα μόνο που έχει μείνει κρίνει αν αξίζω το πτυχίο τη στιγμή που τα πέρασα όλα και έχω κάνει πρακτική κ πτυχιακή!Ένα μάθημα παλούκι που σε κόβουν με 3,5....ναι θα έπρεπε να μας περνάνε!

ακριβως στην ιδια μοιρα ειμαι...εμενα με εκοψε με 4! αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη διβασαμα ...και να τους πιασουμε....

παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα... εγω εκανα την βλακια και περναγα ολα τα ευκολα και τωρα βρισκομαι 8ο εξαμηνο να χρωσταω ολα τα τερατα...(στοιχεια 1 και 2 θεωριες και εργαστηρια, μαθηματικα 2, σχεδιο 2,ποιοτικος θεωρεια, διοικηση παραγωγης θεωρια, μεταδοση θερμοτητας, Α.Π.Ε. 2 κ.α.) και τωρα αμα τα χανω τα δινω μετα απο 1 χρονο....με μονο μια εξεταστικη για το χειμερινο...

παιδια εγω σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω την σχολη. δεν γινεται να τα καταφερω ετσι... :cry:

στα εξαμηνα σου ριχνω double score και κατι ψιλα...μη κανεις τη μαλακια και το αφησεις προσπαθησε...τσαμπα 4 χρονια?? δε λεει!!
Δημοσίευση Εικόνας

#6 stavros1989

stavros1989

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 145 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 11:44 AM

στα εξαμηνα σου ριχνω double score και κατι ψιλα...μη κανεις τη μαλακια και το αφησεις προσπαθησε...τσαμπα 4 χρονια?? δε λεει!!

ναι αλλα εγω εχω μεχρι 8 χρονια. εντομεταξη περασα τεχνικη μηχανικη 2 με σκουπα και μεταλικες κατασκευες με αντιγραφη. και τα 2 δεν τα παρακολουθησα ποτε. τωρα μου λειπουν στειχειωδεις γνωσεις για να συνεχισω.τα παραπανω μαθηματα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ, απλως τα αποφευγα και εδινα ευκολα μαθηματα για να τα περναω. τωρα οταν ρωτησα μια απορεια στον κυριο μαυροματη μου ειπε πως αυτο επρεπε να το ξερω και οτι ειναι στοιχειωδεις γνωσεις που επρεπε να ειχα μαθει απο τα μαθηματα που περασα :(
επισης δεν εχω περασει καν σχεδιο 2,βασικα δεν το εχω παρακολουθησει ποτε...που παω? ειναι βασικο για να παρω στοιχεια 1 και 2 και να πω οτι προσπαθω...
αρα θα χασω ακομα ενα χρονο (περασω δεν περασω το σχεδιο) για να εχω μια ιδεα...ακομα και το σχεδιο ενα πηρα απο ενα φιλο μου τα σχεδια και τα αντεγραψα απο πανω γιατι το χερι μου δεν μπορει να σχεδιασει. και ημουν τηχερο στο τελος ειχαμε σκαριφιμα και παρολα αυτα περασα με 5.

τελος τα μαθηματα που εχω. δεν ειναι οτι τα εχω δωσει και εχω κοπει και εχω καποια ιδεα.. δεν τα εχω πιασει ποτε. δεν εχω ιδεα!

επρεπε να τα ειχα παρει απο την αρχη και αφου δεν μπορω και δεν μου αρεσουν στο κατω κατω να σταματαγα. τωρα στεναχωριεμε πολυ και εχω να φαω 5 μερες.
θα σταματησω αυτη τη σχολη για να ειμαι καλα εγω. δεν θα πεθανω για τη σχολη!

ας παω ενα ιεκ να μαθω κατι χωρις σχεδια και μαλακιες. :cry:

#7 dimi7RiS

dimi7RiS

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 89 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 01:22 PM

εδω παιζει και κατι αλλο.... σου αρεσει η σχολη? σ αρεσει το σχεδιο ? το μηχανιληκι σαν ιδεα το γουσταρεις?
εαν οχι...βρες αυτο που σου αρεσει και κανε το!!
Τωρα να περασεις μαθηματα χωρις να παρακολουθεις ξεχασε το...εγω που εκανα τετοιες μαλακες τωρα τελειωσα.
Και αμα μενεις Αθηνα καλυτερα να πηγαίνεις ενα φροντιστήριο και να μη χαλας χρονο και χρημα για να ανεβεις απανω (ετσι εκανα εγω σε μεταδωση και στοιχεια 2)
επισης μπορεις να παρεις βοηθηματα βιβλία ΠΧ γκαρουτσος με εχουν βοηθησει παραπολυ εμενα....
Δημοσίευση Εικόνας

#8 DimV

DimV

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 75 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 02:47 PM

Σε ποιες σχολες? Φιλοι μου απο ΤΕΙ Πειραια εχουν κανονικα μονη. Επισης, απο που και ως που ειναι υποχρεωση τους να σε περασουν? Το αξιζεις? Καλως.. Αλλιως, κατσε κατω και στρωσου στο διαβασμα! Να περασεις το μαθημα με 3,5 ενω το αριστα ειναι το 10? Δεν εισαι πια στο Γυμνασιο και στο Λυκειο, υποτιθεται οτι θα εισαι υπευθυνος/η για ολοκληρες κατασκευες που αν δεν ξερεις τη δουλεια σου θα πεφτουν κεφαλια! Τα κομματα τι κανουν? Δηλαδη σε αρεσει εσενα αυτο που κανουν "Πες μου ποιο μαθημα θες να περασεις" και να περνας ετσι? Για αλλαχτε μυαλα μερικοι, γιατι ετσι οπως εχει καταντησει η χωρα αντι να προσπαθειτε να γινεται καλυτεροι, φωναζεται κιολας επειδη υπαρχει αξιοκρατεια!

#9 dimi7RiS

dimi7RiS

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 89 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 03:07 PM

οκ για το διαβασμα συμφωνω....αλλα οχι οτι υπαρχει και αξιοκρατια στο ΤΕΙ...!
Δημοσίευση Εικόνας

#10 DimV

DimV

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 75 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 03:18 PM

οκ για το διαβασμα συμφωνω....αλλα οχι οτι υπαρχει και αξιοκρατια στο ΤΕΙ...!

Μιλαω γενικα. Αντι να πηγαινουμε μπροστα και να ζηταμε αξιοκρατεια, φωναζουμε γιατι δεν "βολευουν" και εμας...

#11 iri

iri

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 92 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 March 2012 - 06:14 PM

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά!Έχω στρωθεί στο διάβασμα, έχω παρακολουθήσει μαθήματα, έκανα φροντιστήριο, πήγα στην εξεταστική με λυμένη την άσκηση που έλυσα στο φροντιστήριο και κόπηκα γιατί δεν του έκανε η λύση!!!Έχω ένα μάθημα!Τέλος όλα τα υπόλοιπα, πρακτική και πτυχιακή!Δεν κατάλαβα για ποια απαίτηση μιλάς;Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέμε καλύτερα μη λες τίποτα!

#12 iri

iri

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 92 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 08 March 2012 - 12:08 AM

Όσον αφορά την ευθύνη για τις κατασκευές, καλά όλα αυτά αλλά κανείς δε σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να κάνεις μια μελέτη μέσα σε μόλις 2 ώρες για μια κατασκευή όπως ξέρεις πολύ καλά ότι συμβαίνει στις εξετάσεις. Και στο κάτω κάτω αν υπήρχε αξιοκρατία και βγαίνουμε από το ΤΕΙ πραγματικοί μηχανολόγοι δε θα είχαμε καμιά 45αριά θεωρίες με πράγματα που πιθανότατα δε θα μας χρειαστούν σε καμιά περίπτωση σε κάποια μελλοντική μας εργασία παρά μόνο ένα μικρό αριθμό θεωριών για κάποιες απαραίτητες βασικές γνώσεις. Αντ' αυτού θα είχαμε περισσότερα εργαστηριακά μαθήματα για περισσότερη ουσιαστική γνώση και δε θα θεωρούμασταν ανειδίκευτοι μηχανολόγοι χωρίς εργασιακά δικαιώματα!

#13 dimi7RiS

dimi7RiS

Advanced Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 89 δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 08 March 2012 - 12:16 AM

Tο καλυτερο ειναι οτι στο εξωτερικο το πτυχιο μας πιανεται για Bachelor => του πολυτεχνιου για μαστερ...
Τεσπα βγαζουμε κατι που η ιδια μας η χωρα δε το αναγνωριζει αααλλα αναγνωριζει το deere :P
Δημοσίευση Εικόνας

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη

Διακόπτης μηνυμάτων Ζωντανό Chat Άνοιγμα των μηνυμάτων σε νέο παράθυρο

Παρακαλώ κρατήστε κόσμιο επίπεδο στις συνομιλίες σας. Επίσης έχετε υπόψιν ότι μόνο οι 1-2 τελευταίες ημέρες κρατούνται στη μνήμη οπότε για σοβαρά θέματα και πληροφορίες χρησιμοποιήστε το Forum! Το Ζωντανό Chat επίσης μπορείτε να το βλέπετε στο κάτω μέρος σε όλες τις σελίδες του φόρουμ, οπότε δεν χρειάζεται να μπαίνετε συνέχεια στην καρτέλα. Για να το απενεργοποιήσετε, κάνετε κλικ στη δεξιά μεριά του Chat, το εικονίδιο με την παύλα [ - ]
@  idealistis : (28 August 2014 - 12:24 AM) Γεία χαρά. Αναλαμβάνω φοιτητές σε μαθηματα που απτονται της Φυσικής και των Μαθηματικών, απο τμήματα τεχνολογικου χαρακτηρα (Αυτοματισμού-Ηλεκτρολογια-Αεροσκαφων- Μηχανολογια). Οποιος ενδιαφερεται, ας τσεκαρει το προφιλ μου!
@  μαρ : (27 August 2014 - 10:20 AM) γεια χαρα.μπορει να με βοηθησει κανεις παρακαλω στις 3 μεθοδους ευρεσης ΑΕΠ??μακροοικονομικη
@  tsiou13 : (07 August 2014 - 11:57 AM) kaliespera.mipos gnwrizei kapoios , kapoion pou na kanei idietera SAE1 gia ilektrologous?
@  Vasso2012 : (01 July 2014 - 03:10 PM) kserei kaneis ean mporoume na paroume vevaiwsi spoudwn apo to internet.?
@  mikeliontas11 : (01 July 2014 - 11:06 AM) εχει κανεις σημειωσεις ΔΑΠ??
@  vasiliki1502 : (29 June 2014 - 05:33 PM) εχει κανεις ιδεα για ην στρατηγικη της αναπτυξης στο τμημα της διοικησης αν υπαρχουν καπου σημειωσεις ή εστω η υλη?
@  svmbr2112 : (25 June 2014 - 10:11 AM) Αρση της αναστολής λειτουργίας του ιδρύματος από αύριο Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014.
@  svmbr2112 : (25 June 2014 - 10:11 AM) http://www.teihal.gr...lis_24Jun14.pdf
@  joe : (24 June 2014 - 03:14 PM) Μαρεσει που πηρα και αδεια απο το στρατο για να δωσω μαθηματα,μονο και μονο για να δω να κανουν απεργιες.....
@  Αγαπούλης (Bot) : (24 June 2014 - 03:14 PM) Για την ευκολότερη ανάγνωση του Φόρουμ γράφουμε με πεζά και μόνο όπου χρειάζεται κεφαλαία, αφού όταν γράφουμε κεφαλαία είναι σαν να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ!!!
@  joe : (24 June 2014 - 03:13 PM) Εγω και απο οτι διαβαζω και στο διαδικτυο και απο οτι με ενημερωσε και ενα ατομο που ειναι στην Χαλκιδα το Τει ειναι κλεισο.Να και ενα link http://www.newsbomb....stereas-elladas
@  Gerontas : (23 June 2014 - 06:07 PM) πειτε ρε μορτηδες το τει δουλευει η οχι...
@  Gerontas : (23 June 2014 - 06:07 PM) pei
@  ikaros : (22 June 2014 - 09:44 PM) τελικά το τει θα είναι κλειστό αυτή την εβδομάδα?
@  fayebk : (21 June 2014 - 08:58 AM) Τα εχει ολα αναρτημένο στο eclass.
@  hkn5lkj : (19 June 2014 - 11:47 AM) σημειωσεις για διεθνεις οικονομικες σχεσεις υπαρχουν?
@  goloum-21- : (17 June 2014 - 11:54 AM) μαθηματικα γενικης τι παιζει?????
@  nick_1991 : (16 June 2014 - 03:14 PM) Καλησπέρα.. έχει μήπως κάποιος σημειώσεις χρηματοδοτικής με Θάνο??
@  alef : (14 June 2014 - 05:15 PM) kalispera! mipos exei kaneis simeiwseis apo xrimatodotiki Thanou?
@  Αγαπούλης (Bot) : (14 June 2014 - 05:15 PM) Να θυμάστε ότι στο Φόρουμ αποφεύγουμε τα greeklish και γράφουμε μόνο Ελληνικά!